Metiniai prezidentų pranešimai
Trumpa prezidentų metinių pranešimų analizė
Lukas Pukelis
4/17/20243 min read
Vienas iš svarbiausių kasmetinių politinių įvykių JAV yra prezidento kreipimasis į Kongresą – „State of the Union Address“. Jo metu prezidentas apžvelgia pagrindinius iššūkius, su kuriais susiduria valstybė, ir pateikia rekomendacijas, kokių darbų Atstovų Rūmai turėtų imtis artimiausioje ateityje. Pareigą parengti ir pristatyti tokius pranešimus prezidentui nustato JAV Konstitucija (2 straipsnio 3 dalis). Galbūt nusižiūrėjus nuo galingiausios pasaulio demokratijos panaši nuostata buvo įrašyta ir mūsų Konstitucijoje:
„[Prezidentas] daro Seime metinius pranešimus apie padėtį Lietuvoje, Lietuvos Respublikos vidaus ir užsienio politiką“ (LR Konstitucijos 84 straipsnio 17 skirsnis).
Tuo mes esame gana unikalūs, nes nė vienoje kaimyninėje demokratijoje panašių nuostatų Konstitucijoje nėra. O, pavyzdžiui, Estijoje prezidentai metinių pranešimų apskritai neskaito.
Šiame straipsnyje pabandysime pateikti glaustą Lietuvos prezidentų metinių pranešimų analizę, apžvelgdami jų istoriją bei pateikdami kiekybine tekstų analize paremtas įžvalgas.
Pradėsiu nuo šio fakto – Lietuvoje pirmasis prezidento metinis pranešimas buvo perskaitytas dar prieš atsirandant pačiam prezidentui, 1993 metais, prieš surengiant pirmuosius po nepriklausomybės atkūrimo prezidento rinkimus. Pirmąjį prezidento metinį pranešimą perskaitė tuo metu laikinai šias pareigas einantis Algirdas Brazauskas. Nuo to laiko prezidentas metinį pranešimą Seime skaito kasmet. Na, beveik kasmet. Metinis pranešimas nebuvo skaitytas 2004-aisiais , kai buvo vykdoma prezidento Rolando Pakso apkalta. Dėl Pakso apkaltos taipogi kiek pasistūmė visų kitų metinių pranešimų laikas – prieš apkaltą jie buvo skaitomi metų pradžioje (panašiai kaip JAV), o po jos – vasarą.
Laikui bėgant kito ne tik pranešimų skaitymo laikas, bet ir pačių pranešimų trukmė. Pirmasis prezidentas Algirdas Brazauskas, matyt iš inercijos, pirmuosiuose metiniuose pranešimuose detaliai ir papunkčiui atraportuodavo, kokie darbai buvo padaryti praėjusiais metais, neretai nepatingėdamas paminėti, koks procentinis prieaugis buvo pasiektas vienoje ar kitoje pramonės šakoje ar kiek tonų žaliavų apdirbo viena ar kita gamykla.
Vėliau metiniai pranešimai trumpėjo – vidutinis prezidento Valdo Adamkaus pranešimas (3 000 žodžių) buvo dvigubai trumpesnis nei jo pirmtako (6 000 žodžių), o Dalios Grybauskaitės pranešimai buvo net trigubai trumpesni (2 000 žodžių).
Vidutinis kiekvieno prezidento metinių pranešimų ilgis.
Vėliau kito ir pranešimų tonas. Pats pozityviausias metinis pranešimas buvo perskaitytas 2005 metais po to, kai pasibaigė Paksageitas. Savo ruožtu patys negatyviausi pranešimai perskaityti 1993 metais ir 2016 metais. 1993-aisiais prezidentas Brazauskas daug dėmesio skyrė sunkumams, su kuriais susiduria valstybė, o 2016 metais prezidentė Grybauskaitė aršiai kritikavo darbą bebaigiančią Algirdo Butkevičiaus Vyriausybę už per lėtai daromus darbus.
Metnių pranešimų tonas pamečiui.
Apskritai paėmus, pozityviu tonu labiausiai išsiskyrė prezidento Valdo Adamkaus pranešimai, o daugiausiai negatyvumo buvo Algirdo Brazausko pranešimuose.
Prezidentų metinių pranešimų tonas.
Naudodami tekstų teminį modeliavimą galime palyginti, kokios temos buvo minimos prezidentų metiniuose pranešimuose ir kaip šios temos kito laike. Natūralu, kad laikantis Konstitucijos nuostatų prezidentai daugiausia laiko ir dėmesio skiria esamų iššūkių, su kuriais tuo metu susiduria valstybė, aptarimui. Santykinai daug dėmesio skiriama ir Vyriausybės veiklai vertinti, nors pastaraisiais metais šiai temai skiriamas dėmesys kiek sumažėjo. Dar viena aiškiai išsiskirianti tema – Europos Sąjunga. Ji prezidentų metiniuose pranešimuose pasirodė prasidėjus integracijos į ES procesui, o piką pasiekė 2005 metais – po įstojimo į ES.
Su laiku šalia esamų iššūkių atsiranda ir auga tema apie iššūkius ateityje. Maždaug nuo 2008-ųjų metų prezidentai metiniuose pranešimuose pradeda aktyviau raginti daugiau dėmesio skirti klimato kaitos bei senėjančios visuomenės keliamiems iššūkiams ir užsiimti toliaregiškesne ir į ateitį orientuota politika.
Pagrindinės metinių pranešimų temos pamečiui.
Prezidentas Valdas Adamkus. Redo Vilimo nuotr.